Touchpad Nedir Neye Yarar Touchpad dizüstü bilgisayarların olmazsa olmaz parçalarından biridir. Eğer bilgisayarınızın touchpadi bozulursa çaresizce kalırsınız. Aksine bir de mouseniz da yoksa hiçbir şey yapamazsınız. Touchpad nedir, ne işe yarar, sorunları nelerdir gelin bir bakalım.

Taşınabilir bilgisayarlarda bulunan touchpadler, bulundurdukları algılayıcı özellikleri sayesinde mouse olmadan bizim parmaklarımızla verdiğimiz komutları algılayıp ne yapmak istediğimizi anlar ve ekranda görünen fare imleci işareti ile harekete geçirmemizi sağlar. Farelerde kullanımı bir tık daha zor gibi gelse de zamanla alışılacak bir durum olur ve kolay kullanılabilir bir hale gelir.

Touchpadlerde Oluşan Sorun ve Çözümler

  • Fare imcelinin hareket etmemesi
  • Tıklama eyleminin gerçekleşmemesi
  • Sert hamleler sonucu algısının bozulması gibi meydana gelen olaylar touchpadin arızalı olduğunu belli eder. Yani tochpad de oluşabilecek sorunlar hem yazılımsal hem de fiziksel durumlarda karşımıza çıkabilir. Yazılımsal sorunlarda genellikle SMC ve PRAM sıfırlaması yapıldıktan sonra touchpadiniz eski haline dönmektedir. Fiziksel sorunların çözümü için iletişim kısmındaki numaramızdan bize ulaşıp bilgisayar servisimizden destek sağlayabilirsiniz.